Relacja z konferencji

 

Wspólnym wysiłkiem udało sie Wam zorganizować świetne spotkanie z dobra atmosferą, oprawą medialną  – gratulujemy. Mieczysław Łapanowski, Community Development Specialist

Minęła dziesiąta. Uczestnicy konferencji wciąż jeszcze schodzili się. Naszych gości przywitaliśmy więc kawą i herbatą, których zapach rozległ się w całej sali. Gdy już wszyscy zainteresowani zajęli miejsca Alina wraz z Dominiką powitały szanownych prelegentów, jak i pracowników naukowych oraz wszystkich gości i studentów zebranych na konferencji. Po kilku słowach wstępu głos zabrał Dr Pavlo Zamoystyan, który choć narodowości ukraińskiej, na potrzeby tłumaczenia, mówił po rosyjsku. Przekładu jego wykładu na język polski dokonał Mieczysław Łapanowski. Prelekcja opatrzona została pokazem zdjęć. Niektóre z nich, okazały się szczególnie cenne dla uczestników, gdyż wykonane na zamkniętym terenie okręgu czarnobylskiego, udostępnione zostały wyłącznie na potrzeby konferencji. Dwoje pozostałych mówców, Pan Mieczysław Łapanowski oraz Pani Dr Radzisława Gortat, zasypani pytaniami, z radością wydłużyli nieco zaplanowane ze studentami spotkania. Materiały konferencyjne wraz z krótkimi raportami z wykładów udostępniamy na stronie. Serdecznie dziękujemy, że byliście z nami!!!

Z wykładu dr Radzisławy Gortat zatytułowanego Obecna sytuacja polityczna na Ukrainie

 Obecna sytuacja polityczna na Ukrainie  ma charakter konfliktu pomiędzy dwiema siłami: prezydencką i rządową. Z pierwszą związany jest obóz dawnych pomarańczowych, podczas gdy drugą reprezentuje prorosyjska część władzy. Jednak kryzys na Ukrainie ma kilka wymiarów i nie może być rozpatrywany jednopłaszczyznowo. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na aspekty instytucjonalne, polityczne i regionalne obecnego załamania.

            Do 2004 roku na Ukrainie niemalże cała władza skupiona była w ręku prezydenta, który miał prawo mianowania i odwoływania rządu. Po serii zmian, od 1 stycznia 2006 roku, na Ukrainie istnieje dualistyczna egzekutywa. Obecnie obowiązek wyłaniania rządu spoczywa na parlamencie, a prawo do powoływania i odwoływania ministrów posiada premier.

            Przyczynami konfliktów instytucjonalnych są przede wszystkim luki prawne oraz niejasne lub sprzeczne przepisy. Procesowi załagodzenia konfliktu nie sprzyja również cohabitation, czyli dzierżenia władzy wykonawczej- prezydenta i rządu- przez dwie opozycyjne wobec siebie siły. Ponadto brak na Ukrainie tradycji rządów parlamentarnych, trudno więc o umiejętności i wolę kompromisów.

Po dokonaniach pomarańczowej rewolucji, na Ukrainie dąży się do zmiany systemu oligarchicznego. Część oligarchów straciła swoje dawne znaczenie, ale na ich miejsce pojawili się nowi. Obserwuje się proces nowego pozycjonowania.

Zmiana systemu wyborczego, która nastąpiła wraz z nową redakcją konstytucji, 1 I 2006r. doprowadziła do bardziej demokratycznego sposobu wyboru posłów i radnych. Z dawnego systemu mieszanego stosowanego przy wyborze do Rady Najwyższej, przekształcono w system proporcjonalny. W Radach obwodowych i lokalnych zamieniono wybory większościowe na proporcjonalne, zaś jedynie w Radach lokalnych nie poczyniono zmian pozostawiając system głosowania większościowego.

Kryzys narastał od pewnego czasu przez dążenie premiera do centralizacji władzy. Usilnie postępuje renacjonalizacja gospodarki i ponowne zgromadzanie kapitału przez państwo. Dochodzi na Ukrainie do redystrybucji własności. Niektórzy pomnażają własne majątki, głównie wykorzystując proces rozdziału ziemi na Ukrainie. Sytuacja staje się porównywalna z denacjonalizacją przemysłu w latach 90.

Występują ścisłe związki polityki z biznesem, każda partia ma w swoich szeregach multimiliarderów i multimilionerów, którzy zasilają szeregi partii, wspomagają finansowo, w zamian za intratne posady i możliwość wspierania interesów wysokich warstw społecznych oraz dbają o własne zyski.

Zorganizowanie kolejnych wyborów to wielkie koszty, gdyż kampania wyborcza na Ukrainie prowadzona jest z rozmachem. Ważna pozostaje też kwestia zachowania immunitetu, dlatego niektórzy parlamentarzyści będą bronić obecnego stanu rzeczy i dążyć do załagodzenia konfliktu, obawiając się, że w nowych wyborach nie uzyskają mandatu.

Głównym celem obozu rządzonego skupionego wokół premiera Janukowicza jest uzyskanie większości parlamentarnej, co prowadzi do różnych wypaczeń, np. przepisu zakazującego zmiany frakcji pod groźbą utraty mandatu jednocześnie przy prawie przystępowania do koalicji rządzącej przez indywidualnych kandydatów. Taka sytuacja wiąże się ze spadkiem poparcia dla Pomarańczowych m.in. po kryzysie gazowym.

Prawdziwy kryzys rozpoczął się, kiedy koalicja ogłosiła ekspansję. Do obalenie weta prezydenta potrzebna jest im większość 2/3 posłów z 450 Rady Najwyższej. Sama koalicja liczy 240 posłów, zaś brakującą większość niezbędna do samodzielnego rządzenia, nie zważając na prezydenckie veta, pozyskują na różne sposoby, m.in. podkupując posłów.

Reakcją na takie zachowanie stał się prezydencki dekret o rozwiązaniu Rady Najwyższej. Decyzja Juszczenki została zaskarżona do sądu konstytucyjnego, który ma  rozstrzygnąć prawomocność decyzji prezydenta. Możliwe są trzy scenariusze wyjścia z sytuacji:

1)      uznanie legalności dekretu prezydenta i przeprowadzenie nowych wyborów

2)      uznanie dekretu z pewnymi zastrzeżeniami, bez wyborów, wprowadzenie innego sposobu załagodzenia sytuacji, np. negocjacji

3)      unieważnienie dekretu i porażka prezydenta


niedlugo reszta relecji

 

 

Program konferencji " Ukraina u progu XXI wieku"      


Pn, 23 kwietnia 2007, godz. 10:00-15:00, s. 111-113 Stary BUW

plakat. kliknij aby powiększyć

10.00 - 10.10 Oficjalne rozpoczęcie i powitanie gości
 
10.10 - 10.30 Wystąpienie przedstawiciela Ambasady Ukrainy
 
10.35 -  11. 35 Czarnobyl dwie dekady po katastrofie - mit czy realne zagrozenie? - wykład dr Pavlo Zamoystyna
 
11.35 - 11.45 przerwa
 
11.45 -12.45  Czy Europa kończy się na... Europie? - Ukraina w kontekscie jednoczącej się Europy - wykład Mieczysława Łapanowskiego
 
12.45 - 13.00 przerwa
 
13.00 - 14.00 Obecna sytuacja polityczna na Ukrainie - wykład dr  Radzisławy Gortat
 
14.00 - zakończenie konferencji
 
 
Goście:
dr Pavlo Zamostyan – dr radiologii, kierownik Czarnobylskiego Programu Odbudowy i Rozwoju  CRDP/UNDP, jeden z najwybitniejszych znawcow problematyki zwiazanej z katastrofa czarnobylska, koordynator miedzynarodowego programu wsparcia realizowanego wspolnie przez rzady Japonii, Szwajcarii, Ukrainy,Kanady i ONZ.
 
Mieczyslaw Lapanowski – polski ekspert pracujacy w UNDP Ukraina, zajmujacy sie m.in.przygotowywaniem strategii rozwoju na terytoriach poszkodowanych w wyniku awarii czarnobylskiej, specjalista w sprawach samorzadu lokalnego i znawca problematyki ukrainskiej. Przedstawiciel Polski we wspolnej misji obserwacyjnej ONZ i UE w Republice Demokratycznej Kongo (2006)

dr Radzisława Gortat - Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych UW (1971). Doktor nauk politycznych (1977). Pracownik Instytutu Nauk Politycznych od 1971 roku, obecnie na stanowisku starszego wykładowcy. Redaktor "Przeglądu Społecznego"